Gry, zabawy i pomysły na zajęcia o KOLORACH

Kolory to taki przyjemny, prosty temat… Tak czy nie? Oceńcie sami! A jeżeli wciąż szukacie na niego pomysłów, zapraszam. Tych chyba nigdy za wiele! 🙂

Piosenki
Tak, jak ostatnio pisałam, we wpisie dla początkujących nauczycieli, warto przygotować sobie piosenki na każdy temat. Na zajęciach dla przedszkolaków prym wiodą superpopularne Super Simple Songs, których, jak chyba wiecie, sama jestem wielką fanką. Ale mam kilka innych ulubionych i sprawdzonych dotyczących kolorów właśnie:
1. Sing a Rainbow
Tej piosenki wiele wersji znajdziecie na YT, ale ta jest zdecydowanie moją ulubioną
2. Rainbow Colors Song (KidsTv123)
Wolna, spokojna piosenka (jak wszystkie z tego kanału), która jednak wyjątkowo trafia w gusta dzieci, które chętnie ja podśpiewują, nie tylko podczas zajęć ;).
A może jednak chcecie coś żywszego?
3. Sprawdzcie piosenkę o tym samym tytule, ale z kanału Singing Walrus. Też wpada w ucho, to pewne!
A skoro już przy „Tell me, tell me” jesteśmy… Może coś z jednego z moich ulubionych kanałów – Maple Leaf Learning? Dzieci bardzo lubią samego Marty’ego, ale najbardziej podobają im się zabawne zakończenia piosenek, tej również:
Sortowanie
Sortowanie = jedna z prostszych aktywności, które wykonywać możemy w dowolnym języku, o dowolnym stopniu trudności w zależności od wieku, a także powiązać z dowolnym tematem :). Dziś jednak pozostajemy przy kolorach. Check THIS out ;). Możecie też skorzystać z moich blogowych materiałów, które znajdziecie TU (na końcu, zaraz po przykładowych kolorowych scenariuszach zajęć!)
Obrazki do sortowania możecie pobrać także z www.homeschoolcreations.com.
Balony
Jak dla mnie, gadżety absolutnie niezbędne przy okazji poznawania kolorów. Tak już jakoś się u mnie utarło…
Zaczynamy już w 2-latkach przy dźwiękach jednej z ulubionych i absolutnie niezastąpionych piosenek w tej grupie wiekowej – Children’s song: The Balloon Song, a więcej na ten temat przeczytacie TU.
Balony wykorzystuję zarówno do prezentowania, jak i ćwiczenia kolorów. Dlatego właśnie balony pojawiły się na moich kartach obrazkowych, które do pobrania poniżej.
Super pomysłem do wykorzystania w starszych grupach są balonowe kalambury, które połączyć możecie z powtórką kolorów właśnie. Przygotujcie balony w różnych kolorach, ukryjcie w środku nich karteczki przedstawiające jakieś inne, ćwiczone słownictwo, które łatwo da się zaprezentować. Podczas zajęć umieśćcie nadmuchane balony w widocznym miejscu w sali. Zaprezentujcie dzieciom tak przygotowane balony, wspólnie powtórzcie kolory. Następnie poproście, by zamknęły oczy. Nauczyciel lub np. wybrana osoba będzie przebijała balony po kolei, po każdym przebiciu uczniowie otwierają oczy i zgadują jakiego koloru brakuje, a dodatkowym zadaniem jest odnalezienie karteczki która z niego wypadła i zaprezentowanie przy użyciu jedynie gestów tego, co się na niej znajduje.
Gry
1. Kręgle
Potrzebna będzie jedynie piłka i… różnokolorowe kręgle ;). Łatwo zrobicie je, napełniając plastikowe butelki zabarwioną wodą. Użyjcie do tego raczej małych butelek i nie napełniajcie całych, żeby nie było dzieciom zbyt ciężko je przewracać. Cała zabawa polega na tym, żeby nazywać kolory tych, które uda się zbić.

Jeżeli nie macie nic przeciwko zainwestowaniu w zabawkę wielokrotnego użytku, w Tigerze znajdziecie fajne drewniane kręgle, o których pisałam we wpisie My TOP 3 new things. W kręgle graliśmy nie raz i wcale się dzieciom nie nudziły ;). Kręgle są małe i dzieci zbijają je po kolei, siedząc w kole, także wcale wiele miejsca do tej gry nie potrzeba.
2. Gra „Poznajemy Kolory”

Czyli jedna z gier firmy Alexander, które cechują niewygórowane ceny :). Gra zawiera dwie kostki z kolorowymi bokami oraz 21 kartonowych figurek kogutów, które wszystkie różnią się od siebie kolorami. W wersji „grupowej” dzieci rzucają kostkami i mają za zadanie, jak najszybciej odnaleźć koguta, którego „wylosowały”. Kolory podajemy oczywiście tylko i wyłącznie w języku francuskim (angielskim). Na lekcjach indywidualnych, można pozwolić sobie na grę zgodnie z zasadami. Jedna osoba rzuca kostkami, a kto pierwszy odnajdzie prawidłowego koguta, kładzie na nim swój żeton, oczywiście wygrywa ten, kto ma żetonową przewagę.
3. Gra „Balance Game”

Kolejna gra z wykorzystaniem kostek. Tym razem nie mam wersji grupowej (chyba, że grupa jest naprawdę nieduża :)), za to bardzo polecam ją na zajęcia indywidualne. Na niebieskim księżycu trzeba układać kolejno klocki w kolorach, które wypadną na kostce. Zadanie wcale nie jest takie łatwe ;). Grę znajdziecie w Tigerze.
O tak popularnych grach, jak memory czy domino nawet już nie wspominam, ale możecie wykorzystać z powodzeniem nawet takie polskojęzyczne, dostępne na każdej przedszkolnej półce :).
Flashcards & word cards
No nie byłabym sobą, jakbym nie zaproponowała Wam w tym temacie jakichś ciekawych materiałów! Nie, żeby kolorów brakowało w otoczeniu przeszkolaków, zazwyczaj jest nawet wręcz przeciwnie, ale jak wiecie mam bzika na punkcie tworzenia kart obrazkowych itp. Więc skoro już są, to może skorzystacie. Jest też wersja dla tuszooszczędnych! 🙂
By pobrać materiały, kliknijcie w logo HFoI:
Dodatkowe pomysły na kolorowe zajęcia
Shape Monsters (KLIK w nazwę, by przenieść się do odpowiedniego postu) – jeden z pomysłów i materiałów, z których jestem bardzo zadowlona. Chyba dlatego, że są całkowicie, do A do Z, moje! 😉 Przećwiczycie dzięki nim kolory, także w połaczeniu z kształtami (choć niekoniecznie – tę opcję możecie równie dobrze pominąć).
Popcorn Game – jeden z pomysłów cieszących się duża popularnością. Trochę przy tym wycinania, ale kto z nas tego nie lubi ;).
SALE, czyli wyprzedaż na zajęciach i pomysł idealny na jesienne zajęcia! Angażujący uczniów i pomagający utrwalić nie tylko kolory. Do wykorzystania obowiązkowo!
Sing a rainbow! Czyli propozycja na kolorowe zajęcia, niby o tematyce wiosennej, ale nie czepiajmy się szczegółów…
Kolorowe worhskeets do druku – karty pracy, które przygotowałam także z myślą o wiosennych lekcjach, ale na pewno sprawdzą się także i teraz, do utrwalania kolorów – po prostu ;).
Wheel Puzzle Game – w tym poście opisuję pomysł na zabawę/grę z puzzlami, które kupiłam, ale możecie coś podobnego przygotować także sami. Szablonów kołowych puzzli (niekoniecznie dokładnie w formie puzzli, a po prostu podzielonego na części koła, znajdziecie w Internecie mnóstwo. Do przygotowania podobnej gry możecie wykorzystać własne zdolności artystyczne lub np. program PicMonkey).
A skoro już o PicMonkey mowa… Make your own colour flashcards – sprawdźcie mój tutorial, z którego dowiecie się, jak szybciutko w prosty sposób przygotujecie swoje własne, kolorowe karty obrazkowe!
To jak, gotowi na kolorowy zawrót głowy? 🙂
 • Kolory zawsze na czasie �� Pomysły przydadzą się na piątkowe zajęcia z pierwszą klasą. Dzięki ��

 • Jesteś niesamowita!!!! W tym roku rozpoczęłam przygodę z przedszkolakami i codziennie szukam inspiracji na Twoim blogu. Zapraszam do zorganizowania szkolenia na Śląsku chętnie przyjadę 🙂

  • Dziękuję bardzo! Zawsze bardzo się cieszę na widok takich komentarzy 🙂

 • Anonimowy

  dzięki za wpis i również za tuszooszczędne flashe (budżet się zmniejszył :)… mnie zainspirował Twój filmik do piosenki "Do you like broccolli?" ten z rzepami i obrazkami, by stworzyć coś na kształt mixing colors…wspaniała powtórka dla starszaków (równania kolorów). Twoje inspiracje są zawsze strzałem w 10! Pozdrawiam Ela

 • Anonimowy

  Dziękuję za inspirujący wpis! Właśnie odbywam praktyki na zajęciach z języka angielskiego w przedszkolu i wczoraj przeprowadzałam tam lekcję o kolorach! Następnym razem wykorzystam coś z tych pomysłów 🙂 Pozdrawiam, Marysia

 • Anonimowy

  Świetna inspiracja 😉 Dziękuje 🙂