Gry, zabawy i pomysły na zajęcia dotyczące POGODY

No to ruszam z kolejnym cyklem! „Angielski w przedszkolu: gry, zabawy i pomysły na…” to seria wpisów, dzięki której poznacie zbiór najlepiej sprawdzających się na zajęciach z dziećmi aktywności dotyczących danego tematu. Na pierwszy ogień idzie pogoda i moja subiektywna lista „must do” ;).

Jesień to idealny czas na omawianie tematu pogody. O tej porze roku jest ona bowiem tak zmienna, że przy odrobinie szczęścia (?) w przeciągu miesiąca, a czasem nawet tygodnia (!) możemy zaobserwować cały przekrój zjawisk atmosferycznych. A najlepiej uczymy się – wiadomo – przez obserwacje i własne doświadczenia. I, choć miałam w tym roku chwilowy kryzys (w opanowaniu którego dzielnie pomagali mi Facebookowicze) z nim związany, właśnie dlatego weather pozostaje jednym z moich ulubionych tematów.
Jak się za niego zabrać? Zobaczcie sami!

Piosenki

Jak każdy inny temat, także i pogoda nie wejdzie do głowy, jeżeli przedszkolak o niej nie zaśpiewa! A jest z czego wybierać. 
1. The Sun Comes Up! (Dream English)
To niezmiennie jedna z moich ulubionych piosenek. Śpiewam ją z dziećmi od ładnych paru lat (ja, nie one) i wciąż mi się nie znudziła :). Ciekawostka: to jedna z nielicznych piosenek z udziałem Matta, którą jestem skłonna dzieciom zaprezentować także w wersji video ;).
2. How’s The Weather? (Super Simple Songs)
Ta propozycja od SSS jest, moim zdaniem, idealna dla rozbrykanych 3-4- czy 5-latków. Koniecznie wypróbujcie jej uspokojące właściwości ;).
3. How’s The Weather Song? (Maple Leaf Learning)
Ta bardzo rytmiczna propozycja od Maple Leaf Learning od razu wpada w ucho, (w nieco skróconej wersji) nawet 2-latkom! 🙂
4. Eency Weency Spider (Maple Leaf Learning)
Tę piosenkę znajdziecie w wielu różnych wersjach, ale ta jest zdecydowanie moją ulubioną! Zresztą kto by nie polubił tak sympatycznego pajączka?
5. Rain, Rain Go Away! (Super Simple Songs)
Czyli świetny pomysł na płynne przejście z jenego tematu – pogody, do drugiego – rodziny :). Wersja SSS zawiera wszystkie niezbędne słowa dotyczące family.

6. Drip Drop Rain

I na koniec piosenka integrująca tematykę pogodową z częściami ciała. Fajna, rytmiczna piosenka ruchowa, do której od razu macie prosty układ taneczny!

Zabawy ruchowe

1. Let’s dance!

Kiedyś pisałam Wam o tak zatytułowanej zabawie, którą „dorobiłam” do jednej z piosenek z kursu My First English Adventure. Jednak dla wszystkich, którzy tej pisenki nie posiadają mam inną, uniwersalną propozycję, która świetnie sprawdza się w grupach wiekowych 4+:

1.1. Weather dance

Do zabawy potrzebne będą obrazki – przedstawiające różne rodzaje pogody (tyle, ilu uczniów mamy w danej grupie, ale obrazki powinny się powtarzać) oraz jakaś szybsza muzyka do tańczenia, u mnie idealnie sprawdza się Shake Your Tail Feathers ;). Każde dziecko losuje obrazek, po czym go nazywa. Następnie nauczyciel włącza muzykę, prosi dzieci by uważnie słuchały i wydaje komendy: It’s cloudy – tańczą dzieci trzymające chmurki, It’s sunny – tańczą dzieci trzymające słoneczka itd. Kiedy dzieci już dobrze orientują się w zasadach zabawy, można zwiększać tempo :).
2. It’s raining!
Do tej zabawy potrzebna jest jedynie parasolka. Na samym początku, przy wprowadzaniu słownictwa, ustalamy z uczniami gesty, które będą przyporządkowane do każdego rodzaju pogody, np. sunny – „wkręcamy żarówki” (jak na filmiku Matta z Dream English), windy – wyciągamy ręce do góry i machamy nimi na boki itp. Dzieci chodzą po sali, słuchając tego, co mówi nauczyciel, który stoi na środku i trzyma w ręku złożoną parasolkę. Do każdego rodzaju pogody, dzieci wykonują odpowiednie ruchy, jednak kiedy nauczyciel wypowie słowa It’s raining, rozkładając parasol, wszystkie podbiegają do niego i „chowają” się przed deszczem.

Flashcards & Wordcards

Starszym przedszkolakom, zwłaszczam tym, które zajęcia mają codziennie, już z powodzeniem można zacząć wprowadzać tzw. wordcards. Nie musimy wymagać od nich, żeby od razu umiały wszystko odczytać, ale moga opatrywać się z pojedynczymi słówkami, jak sunny czy rainy :). Mam też wersję dla nieco stardzych uczniów i tradycyjne flashcards! A to wszystko znajdziecie TU.

Weather Calendar

W Internecie dostępnych jest mnóstwo pogodowych kalendarzy, przy uzupełnianiu których przećwiczyćie także dni tygodnia, pory roku czy miesiące. Szczególnie polecam Wam te dostępne na www.twinkl.co.uk – niektóre z nich są darmowe. Grafika jest tam cudna! Sama z nich korzystam. Ale dziś, w przyływie weny twórczej, wymyśliłam jeszcze jeden sposób na uzupełnianie kalendarza. Podoba Wam się? Niezbędne do jego wykonania materiały znajdziecie TU

Gry

Jak przy każdym temacie i tu sprawdzą się różnego rodzaju gry. Kilka propozycji znajdziecie u mnie na blogu! 🙂
3. The Insey Winsey Spider marki Orchard Toys

Video

Świetnym uzupełnieniem zajęć, poza teledyskami do poznanych piosenek (które czasem włączam dzieciom, kiedy jakąś piosenkę mamy już dobrze opanowaną), są krótkie filmiki video. Do moich ulubionych należą te autorstwa Maple Leaf Learning!
1. How’s the weather? – simple skits
2. International Weather Report

Dodalibyście coś do powyższego zestawienia? A może macie propozycje kolejnych tematów, o których chcielibyście przeczytać w ramach nowego cyklu? Nie pozostawiajcie mnie w niewiedzy. Dajcie znać w komentarzach! 🙂

KONIECZNIE ZAJRZYJCIE TEŻ DO INNYCH POGODOWYCH WPISÓW:

* Pogoda: karty obrazkowe w 3 językach (angielski, francuski, hiszpański)

* Pogoda: karty obrazkowe w j. niemieckim + plansze do gry w BINGO

 • Weather Calendar wygląda świetnie!

 • Kalendarz jest świetny!

 • Super pomysł Marysiu (jak zawsze;) A gdzie można kupić tą drewnianą tablicę,z której wykonany jest kalendarz?

  • Kalendarz jest tylko przyczepiony 🙂 Do zwykłej, korkowej tablicy, którą kupiłam w piapierniku 🙂 Ale można równie dobrze zalaminować i nie używać tablicy w ogóle.

  • Marysiu a nie masz może gotowych kart pogodowych z obrazkiem snowy czy windy?

 • Anonimowy

  Superowe pomysły, już skorzystałam z pomysłu na HUNGRY MONSTER – Charlie robi furorę !! 🙂

  Edyta.

 • Anonimowy

  ja na pewno wypróbuję zabawę z parasolką! pozdrawiam, Basia
  basiasog[at]interia.pl

 • Bardzo mi się podoba pomysł z parasolką, na pewno wypróbuje 🙂

  • Takie proste, a dzieci to uwielbiają. Polecam szczególnie w grupach 3-4-latków 🙂

 • Teraz żałuję, że zajęcia trwają tylko pół godziny 🙂 tyle świetnych pomysłów do wykorzystania, że chciałoby się najlepiej wszystkie na raz zrealizować 🙂 DZIĘKUJĘ! 🙂

  • Będzie na kilka lekcji! Kompleksowe omówienie tematu pogody 🙂

 • Anonimowy

  Mam zajęcia o pogodzie i nie mogłam wyszukać piosenki a tu proszę taki wybór dziękuję 🙂
  Malwina

 • Świetny pomysł z tymi spinaczami. Wprowadzę u siebie :d Dzięki!

 • Anonimowy

  Super pomysły!
  Polecam filmik dla dzieci o pogodzie, pogodę zapowiada Grover Weather Monster
  https://youtu.be/tmO9cjsj1zc

 • dopiero udało mi się znaleźć idealną parasolkę do zabawy It's raining 🙂 w pieski i kotki, więc od razu spróbuję nauczyć dzieci przysłowia