Français 2014/2015: TOP 6 des meilleures chansons de Noël

Było już co nieco o moich ulubionych anglojęzycznych świątecznych piosenkach dla dzieci. Przyszedł czas na te po francusku. Nie znajdziecie wśród nich nieśmiertelnej Vive le vent ;). Jest to bowiem lista piosenek, które moim zdaniem mają szansę sprawdzić się w grupach 6-7-latków. Vive le vent, której niby melodię zna każdy, w  moim subiektywnym odczuciu, jest po prostu za trudna. Choć pamiętam, że ja uczyłam się jej jeszcze w szkole podstawowej, a francuski miałam tam od 1 klasy, więc jest szansa, że było to już w wieku 7 lat… W każdym razie ja rezygnuję z niej w tym roku także z powodu melodii, która na pewno bardziej będzie kojarzyła się dzieciom z anglojęzyczną Jingle Bells. Dla młodszych dzieci poniższe piosenki mogą być nieco za trudne, ale na pewno nie zaszkodzi spróbować – przynajmniej się z nimi osłuchają! 🙂


1. Moim absolutnym numerem 1, zarówno pod względem melodii, jak i tekstu jest Père Noël frappe à la porte – skoczna i wpadająca w ucho piosenka o Świętym Mikołaju. Już jutro będziemy uczyli się refrenu i pierwszej zwrotki :).
2. L’as-tu vu? par Agnès Chaumié, czyli kolejna piosenka o Świętym Mikołaju. Mi przypadła do gustu szczególnie pierwsza jej część (ta śpiewana przez dzieci trochę mniej…):

3. Canon de Noël – piosenka, dzięki której nauczycie się kilku przydatnych słów związanych ze świętami, a to wszystko w nawiązaniu do samej nazwy NOEL (przy okazji dzieci nauczą się wymawiać poszczególne francuskojęzyczne głoski):
4. I nieco trudniejsza, ale równie chwytliwa Si tous les sapins:
Oraz kilka piosenek związanych nie tyle z tematyką świąteczną, co zimową, ale taż prędzej czy później się przydadzą, w końcu styczeń za pasem 🙂
5. Un bonhomme de neige est né:
6. La danse des esquimaux:
  • super, nie znałam francuskich piosenek świątecznych to się dokształcę 🙂